ČAKROS IR FIZINĖ SVEIKATA


Čakra (skr. चक्रं = cakraṃ ‘ratas’), hinduizmo dvasinėse praktikose – bioenerginis centras, parapsichologinis objektas. Energinę čakrų sistemą pagal įvairius bioenerginius mokymus sudaro nuo kelių iki keliolikos ir net kelių šimtų čakrų. Kai kuriose bioenerginių žinių sistemose čakros tapatinamos su akupunktūros taškais. Mokymai apie čakrų sistemas glaudžiai susiję su dvasiniais mokymais apie energinius kūnus (koša), auraspranąči ir kitais parapsichologiniais mokymais bei religinėmis sistemomis. Apskritai čakros kaip energiniai centrai minimos jau senoviniuose šaltiniuose: upanišadosepuranuosetantrose.

Čakros transformuoja ir paskirsto pro jas srūvančią gyvybinę energiją praną. Nors čakros susijusios su atitinkama kūno dalimi ar organu (pvz., širdimigerklesaulės rezginiu), tačiau tiesioginės sąsajos tarp fizinio kūno ir čakrų nėra ir jos priskiriamos „viršfizinei“ tikrovei. Bendrai imant, čakros gali būti laikomos bioenerginiais sąmonės centrais (čaitanja/chaitanya).

Plačiausiai paplitusi čakrų sistema, kurią sudaro 7 čakros

7 čakrų sistema

Septynių čakrų sistema laikoma klasikine. Visos kitos čakrų sistemos paprastai remiasi šia ar bent jau iš esmės jai neprieštarauja. Teigiama, kad šešios pirmosios čakros išsidėsčiusios kūne, o septinta yra šiek tiek pakilusi viršum viršugalvio. Reikia nepamiršti, kad čakros nėra grynai fiziniai dariniai, tad tiesiogiai tapatinti jų su kūno dalimis nederėtų.

Kaip septynios čakros atitinka mūsų fizinius organų veiklą.

Visos čakros yra disko pavidalo dariniai, kuriuose aiškiaregiai įžiūri „stipinus“ arba „žiedlapius“, taip pat piltuvėlio formos energinius kūgius iš priekio ir iš nugaros, kuriais vyksta įcentriniai ir išcentriniai energiniai mainai su aplinka (kiekvienos čakros individualiai ir visos sistemos bendrai). Kiekvienai čakrai būdingas savitas žiedlapių skaičius. Čakroms būdingi tam tikri energiniai virpesiai, kuriuos žymi čakros spalva (spalvos) ir sėklinė mantra, vadinama bidža. Čakrų anatomijoje aiškinama, kad ne tik pati čakra, bet ir kiekvienas jos žiedlapis turi savo būdingąsias bidžas.

Čakros paprastai vaizduojamos schematiškai, atskleidžiant keletą jų sandaros aspektų. Dažniausiai jų kontūrą sudaro žiedlapių formos apvadas, rodantis, kiek būdingų energinių kanalų išeina iš šios čakros. Žiedo viduryje vaizduojama geometrinė figūra, rodanti, kokią atitinkamą stichiją atstovauja čakra. Geometrinėje figūroje arba žiedo centre būna užrašyta bidža – pamatinis čakros mantrinis skiemuo, atitinkantis jos garsinį pavidalą. Ant žiedlapių taip pat būna užrašyti būdingieji mantriniai skiemenys. Kiekviena čakra dažoma tik jai vienai būdinga spalva, atitinkančia jos virpesius.

Septynių pirminių čakrų apibūdinimai:

  1. Muladhara (मूलाधार, Mūlādhāra = ‘laikantis šaknis’) – šakninė čakra (ties uodegikauliu)
  2. Svadhišthana (स्वाधिष्ठान, Svādhiṣṭhāna = ‘sava vieta’) – Kryžkaulio čakra (siejama su kiaušidėmis/prostata)
  3. Manipūra (मणिपूर, Maṇipūra = ‘brangakmenio pilnuma’) – Saulės rezginio čakra (siejama su antinksčiais ir kasa)
  4. Anahata (अनाहत, Anāhata = ‘nepažeistas’) – Širdies čakra (siejama su užkrūčio liauka)
  5. Višudha (विशुद्ध, Viśuddha = ‘išvalytas’) – Gerklės čakra (siejama su skydliauke)
  6. Adžna (आज्ञा, Ājñā = ‘nurodymas, valdžia’) – Kaktos čakra arba trečioji akis (siejama su hipofize)
  7. Sahasrara (सहस्रार, Sahasrāra = ‘tūkstantkampis [lotosas]’) – Viršugalvio čakra (siejama su kankorėžine liauka)

1-oji arba šakninė|pamatinė čakra (Muladhara) yra ypatingai svarbi – ant jos statosi visos kitos čakros. 1-oji čakra veikia storąją ir tiesiąją žarnas, apatinę stuburo dalį, tarpvietę, kaulus bei kojas. Jei ši čakra funkcionuoja prastai atsiranda minėtų organų negalavimai, galimas persivalgymas, anoreksija, sėdmens nervo skausmas, skausmas kojose, vidurių užkietėjimas.

2-oji arba sakralinė čakra (Svadhisthana) susijusi su apatinėje pilvo dalyje esančiais organais (šlapimo pūsle, inkstais, gimda) bei visais kūno skysčiais (krauju, limfa ir t.t.). Prasta šios čakros veikla gali sukelti minėtų organų negalavimus pilvo srityje ar nugaros apačios skausmą, lytinio potraukio sumažėjimą, potencijos bei vaisingumo problemas. Ši čakra yra ypač susijusi su moterų kiaušidėmis (vyrų sėklidėmis, prostata).

3-ioji saulės rezginio čakra (Manipūra) yra tarsi žmogaus kūno variklis, kuris maistą paverčia energija ir šiluma. Todėl ši čakra yra labiausiai susijusi su virškinimo organų sistema (kasa, skrandžiu, tulžies pūsle, kepenimis, blužnimi, plonąja žarna). Prasta šios čakros veikla gali sukelti minėtų organų negalavimus.

4-ioji širdies čakra (Anahata) atsakinga už širdį, plaučius, kraujo apytaką, imuninę sistemą, rankas ir odą. Jei ši čakra neveiksni arba išbalansuota, fiziniai sutrikimai gali pasireikšti per išvardintų organų negalavimus. Kai širdies čakra „išsivalo“, mes tampame drąsesni, stipresni, dosnesni, labiau pasitikime savimi ir patys sugebame ištaisyti savo klaidas, taip pat pamilstame save ir kitus.

5-ioji gerklės čakra (Visuddha) atsakinga už išraišką, sprendimus, realizaciją ir kūrybingumą. Ši čakra veikia kvėpavimą, klausą, balsą, kaklą bei sprandą. Jei ši čakra prastai veikia, dažnai skauda gerklę ir sprandą, kenčiame nuo peršalimo ligų, kyla problemų su klausa ir kalbėjimu (nuo užkimimo iki mikčiojimo).

6-ioji trečiosios akies čakra (Ajna) yra labai artimai susijusi su siela, vidine esybe, taip pat su visata. Neharmoningai veikiant šiai čakrai gali kamuoti galvos, akių skausmas, regėjimo sutrikimai, išsivystyti aklumas, kankinti migrena. Kai ši čakra užsiblokavusi, dažnai sapnuojami košmarai.

7-ioji karūnos čakra (Sahasrara) susijusi su smegenimis ir centrine nervų sistema. Jei čakra veikia prastai, žmogų gali kamuoti depresija, jaučiamas susvetimėjimas, sumaištis, nuobodulys, apatija ir gyvenimo arba savo veiklos beprasmybė.

Mes socialiniuose tinkluose


Išdrįsk atrasti


Tel. Nr.:
+370 676 80535
El. paštas:
astuvisastudija@gmail.com
Adresas:
Jūratės g. 42, II a., Palanga
Facebook:
@AsTuVisa
Instagram:
@AsTuVisa
Youtube:
AšTuVisa Vidinio tobulėjimo studija